Bratislava 25. januára (TK KBS) Predseda Rady pre pastoráciu v zdravotníctve KBS Mons. Milan Lach píše otvorený list predsedovi vlády Róbertovi Ficovi a ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi. List prinášame v plnom znení.

Vážený pán predseda vlády,
Vážený pán minister zdravotníctva,

eskalácia mnoho rokov či desaťročí neriešených alebo chybne riešených problémov slovenského zdravotníctva, ktoré Vaša vláda a Vaše ministerstvo zdedilo aj z predchádzajúcich období, nadobúda v ostatnom období na intenzite – a dopadá dosiaľ nevídaným spôsobom na nevinných občanov Slovenskej republiky: v prvom rade na pacientov, pre ktorých sa stáva nedostupnou primeraná zdravotná starostlivosť, a tiež na zdravotníckych pracovníkov, ktorí znášajú neraz nevyhovujúce pracovné podmienky, spoločenské a finančné nedocenenie, ba znevažovanie ich práce, ako aj nezáujem, ba až aroganciu vo vzťahu k riešeniu ich oprávnených požiadaviek.

Osobitne znepokojujúci je spôsob, akým sa v súčasnosti pristupuje k požiadavkám celoštátnej iniciatívy sestier, ktoré upozornili na závažné prešľapy a nespravodlivosť. Namiesto potrebného dialógu a hľadania primeraných riešení sa zvyšuje napätie, ubližuje sa kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom – a v konečnom dôsledku sa tak ďalej ohrozuje poskytovanie kvalifikovanej a primerane kvalitnej zdravotnej starostlivosti pacientom.

Ako biskup Katolíckej cirkvi na Slovensku, poverený duchovnou starostlivosťou o oblasť zdravotníctva, sa z morálneho hľadiska cítim povinný zastať sa tých, ktorých bezmocný hlas akoby nedoliehal k ušiam tých, ktorí dnes uplatňujú finančnú alebo politickú moc: slovenských pacientov, najmä chudobných, ťažko chorých a umierajúcich, ako aj utláčaných, vykorisťovaných a znevažovaných zdravotníckych pracovníkov.

Cirkvi nejde o politickú moc, ani o vstup do predvolebných konfrontácií v prospech ktorejkoľvek politickej strany: všetky, každá svojím dielom a spôsobom, nesú priamu morálnu zodpovednosť za súčasný neutešený stav. Požadujeme naliehavé, urgentné riešenie zlej, miestami zúfalej situácie konkrétnych ľudí a ich rodín. To sa zvlášť týka súčasnej situácie sestier zapojených do iniciatívy na riešenie naliehavých problémov slovenského zdravotníctva. Rovnako naliehavo a priamo však ide aj o pacientov, ktorí ich kvalifikovanú, obetavú starostlivosť reálne potrebujú.

Z morálneho hľadiska si situácia vyžaduje primerané ústretové riešenia a dialóg. Niet času ani priestoru na politikárčenie alebo taktické manévrovanie pred voľbami. Iste je možné nájsť kompromisnú dohodu, ktorá napomôže upokojenie a najmä spravodlivé vyriešenie vzniknutej krízovej situácie, s perspektívou naštartovania nutných zmien, ktoré povedú ku skutočnému ozdraveniu slovenského zdravotníctva: v záujme pacientov, čiže všetkých obyvateľov Slovenska, ako aj tých, ktorí v slovenskom zdravotníctve kvalifikovane a obetavo pracujú.

V tomto duchu a v Božej pravde zvolávam na Vaše ďalšie rozhodovanie a konanie potrebné Božie požehnanie.

Mons. Milan Lach SJ
predseda Rady pre pastoráciu v zdravotníctve KBS