Krst je prvá sviatosť, ktorú môže človek (a iba človek) prijať. Sviatosť krstu oslobodzuje človeka od hriechov, dáva mu dôstojnosť Božieho syna alebo dcéry, zjednocuje ho s Kristom a včleňuje ho do Cirkvi. Krst sa udeľuje obmytím vodou – buď ponorením alebo poliatím. Hoci sa krst môže udeliť v hociktorý deň, odporúča sa, aby sa spravidla slávil v nedeľu. Okrem nevyhnutného prípadu miestom slávenia krstu má byť kostol alebo kaplnka. Má byť pravidlom, aby dospelý bol pokrstený vo vlastnej farnosti a dieťa vo farnosti rodičov, ak sa z oprávneného dôvodu neodporúča niečo iné. Obrady krstu sa konajú podľa poriadku predpísaného v liturgických knihách.
Krst dieťaťa
Za dieťa, čo sa týka udelenia krstu, sa považuje osoba pred dovŕšením siedmeho roku života alebo osoba, ktorá nie je zodpovedná za seba. Aby dieťa mohlo byť pokrstené je potrebný súhlas jeho rodičov alebo zákonných zástupcov (alebo aspoň jedného z nich) a opodstatnená nádej, že bude vychovávané v katolíckom náboženstve. Rodičia sú povinní postarať sa, aby ich dieťa bolo pokrstené v prvých týždňoch po narodení a dbať na to, aby sa mu nedávalo meno, ktoré je cudzie kresťanskému zmýšľaniu. So žiadosťou o udelení krstu sa majú rodičia obrátiť na svojho farára čím skôr po narodení dieťaťa, ba v niektorých prípadoch ešte predtým, aby sa na slávenie krstu náležite pripravili.
Krst dospelého
Za dospelého, čo sa týka udelenia krstu, sa považuje osoba po dovŕšení siedmeho roku života. Aby dospelý mohol byť pokrstený je potrebné, aby pred miestnym farárom prejavil vôľu prijať krst (ak je vo veku od 7 do 18 rokov môže tak urobiť len so súhlasom aspoň jedného z rodičov alebo zákonného zástupcu), aby bol dostatočne poučený o pravdách viery a kresťanských záväzkoch a aby sa katechumenátom osvedčil v kresťanskom živote. Dospelý, ktorý je krstený, má hneď po krste prijať birmovanie a pristúpiť k svätému prijímaniu.
Krstní rodičia
Krstencovi, nakoľko je to možné, sa má dať krstný rodič, ktorého úlohou je dospelému krstencovi pomáhať pri uvedení do kresťanského života a pri krste dieťaťa priniesť ho spolu s rodičmi na krst a takisto sa usilovať, aby pokrstený viedol kresťanský život zodpovedajúci krstu. Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo jedna krstná matka alebo krstný otec a krstná matka.
Aby niekto mohol prijať úlohu krstného rodiča, je potrebné:
• aby ho určil sám krstenec alebo jeho rodičia
• aby zavŕšil šestnásty rok života
• aby bol katolík, pobirmovaný, prijal už Najsvätejšiu Eucharistiu a viedol život zodpovedajúci viere a úlohe, ktorú má prijať
• aby nebol otcom alebo matkou krstenca
Ak niet krstného rodiča, ten, kto vysluhuje krst, má sa postarať, aby bol pri krste prítomný aspoň jeden svedok, ktorý by mohol potvrdiť udelenie krstu.
Zápis o udelenom krste
Vo farnosti, v ktorej sa krst uskutočnil, sa vykoná zápis o udelenom krste v knihe pokrstených. V prípade potreby o výpis z knihy pokrstených môže požiadať sám pokrstený alebo rodičia (zákonní zástupcovia) pokrsteného dieťaťa.