Vo sviatosti pokánia veriaci dostávajú od milosrdného Boha odpustenie hriechov, ktorých sa dopustili po krste a súčasne sa zmierujú s Cirkvou, ktorú hriechmi ranili.
Individuálna spoveď je jediným riadnym spôsobom, ktorým sa veriaci zmieruje s Bohom a Cirkvou. Iba fyzická alebo morálna nemožnosť ospravedlňuje od takejto spovede.
Vysluhovateľom sviatosti pokánia je jedine kňaz.
Spovedník je povinný zachovávať spovedné tajomstvo, ktoré je neporušiteľné. Nesmie nijakým spôsobom a z nijakého dôvodu prezradiť kajúcnika. Toto tajomstvo je povinný zachovať aj tlmočník, ak bol prítomný pri spovedi, a taktiež hocikto iný, kto sa akýmkoľvek spôsobom dozvedel o hriechoch zo spovede.
Pred spoveďou ako aj po spovedi je osožné zotrvať nejaký čas v osobnej modlitbe.
Základom spovede je ľútosť – bolesť duše nad spáchanými hriechmi, ich zavrhnutie a túžba po obnovení lásky k Bohu a k blížnemu.
V spovedi je nevyhnutné vyznať všetky ťažké hriechy, ktorých si je kajúcnik vedomý po dôkladnom spytovaní svedomia. (Pod pojmom ťažký hriech sa rozumie ten hriech, ktorého sa človek dopustil vedome, dobrovoľne a vo vážnej veci.) Odporúča sa vyznanie aj všedných hriechov. Za vyznanie hriechov sa nepovažuje len priznanie si vlastnej hriešnosti alebo všeobecné konštatovanie, že som zhrešil myšlienkami, slovami, skutkami alebo nedodržaním Božích alebo cirkevných prikázaní...
Ľútosť nad hriechmi má v sebe zahŕňať aj prípadný úmysel nahradiť spôsobenú materiálnu alebo morálnu škodu.
Po spovedi je potrebné vykonať skutok kajúcnosti, uložený spovedníkom pri spovedi.
Každý veriaci, keď dosiahol vek rozoznávania, je povinný úprimne sa vyspovedať aspoň raz do roka.
Veriaci sa môže vyznať zo svojich hriechov ktorémukoľvek katolíckemu spovedníkovi, ktorého si vybral. Pristúpiť k spovedi v nekatolíckom obrade je dovolené len vtedy, ak nie je možnosť dostať sa ku katolíckemu vysluhovateľovi, ak je to z dôvodu pravého duchovného osohu, nehrozí nebezpečenstvo omylu alebo ľahostajnosti a spoveď sa tam vysluhuje pravým spôsobom.
V našej farnosti je možné pristúpiť k spovedi pol hodinu pred každou svätou omšou, okrem nedieľ a prikázaných sviatkov, alebo v čase, ktorý je oznámený pri nedeľných oznamoch.
Chorých a veriacich v pokročilom veku, ktorým je ťažko prísť do kostola a ktorí si prajú prijať sviatosť pokánia, kňaz navštevuje raz mesačne v deň, ktorý sa oznamuje pri nedeľných oznamoch.
V prípade naliehavej potreby je možné poprosiť kňaza o spovedi aj v inom čase.