Najsvätejšia Eucharistia je najvznešenejšou sviatosťou, v ktorej je prítomný sám Kristus Pán. Eucharistická obeta je vrcholom a prameňom celého kresťanského života. V nej sa slávi pamiatka smrti a zmŕtvychvstania Pána a neprestajne pretrváva obeta kríža.
Veriaci majú mať najsvätejšiu Eucharistiu v najväčšej úcte tým, že sa aktívne - zvlášť v nedele a prikázané sviatky - zúčastňujú na slávení svätej omše, s najväčšou nábožnosťou a často prijímajú túto sviatosť a uctievajú ju s najhlbšou poklonou.
Vysluhovateľ najsvätejšej Eucharistie
Eucharistické slávenie je konanie samého Krista a Cirkvi, v ktorej Kristus Pán službou kňaza obetuje seba samého Bohu Otcovi a dáva sa, podstatne prítomný pod spôsobmi chleba a vína, ako duchovný pokrm veriacim. Vysluhovateľom Eucharistickej obety je jedine platne vysvätený kňaz. Kňaz môže slúžiť svätú omšu za kohokoľvek, tak za živých, ako aj za zomrelých. Môže prijať aj milodar, aby slúžil svätú omšu na určitý úmysel. Veriaci, ktorí obetujú milodar, aby sa na ich úmysel slúžila svätá omša, prispievajú k dobru Cirkvi a majú účasť na jej starostlivosti o podporu kňazov.
Účasť na najsvätejšej Eucharistii
Každý pokrstený, ktorému to právo nezakazuje, môže pristúpiť k sv. prijímaniu.
Sväté prijímanie sa udeľuje zvyčajne pod spôsobom chleba – do úst alebo na ruku. Pod obidvoma spôsobmi sa môže udeľovať v prípadoch, ktoré určujú liturgické normy. V prípade nutnosti aj len pod spôsobom vína.
Riadnym vysluhovateľom svätého prijímania je biskup, kňaz a diakon. Mimoriadnym – akolyta alebo iný veriaci, ktorý má na to náležité poverenie.
Je povinnosťou predovšetkým rodičov, ako aj farára, postarať sa, aby sa deti po dosiahnutí používania rozumu náležite pripravili a čo najskôr po predchádzajúcej sviatostnej spovedi pristúpili k svätému prijímaniu. Vyžaduje sa, aby mali dostačujúce vedomosti a primerane svojim schopnostiam chápali Kristovo tajomstvo a mohli s vierou a nábožne prijať Pánovo telo.
Kto si je vedomý ťažkého hriechu, nesmie bez predchádzajúcej sviatostnej spovede prijímať Pánovo telo. Vo výnimočnom prípade, ak je na to vážny dôvod a niet príležitosti vyspovedať sa, môže. V tomto prípade nech pamätá, že má povinnosť vzbudiť si úkon dokonalej ľútosti, ktorý má zahŕňať aj predsavzatie čo najskôr sa vyspovedať.
Kto najsvätejšiu Eucharistiu už prijal, môže ju v ten istý deň prijať opäť, ale iba pri svätej omši, na ktorej sa zúčastňuje.
Pred svätým prijímaním je potrebné aspoň jednu hodinu zdržiavať sa akéhokoľvek pokrmu a nápoja s výnimkou vody a liekov. Toto pravidlo sa nevzťahuje na osoby pokročilého veku a tých, čo trpia nejakou chorobou, ani na tých, ktorí ich opatrujú.
Každý veriaci je po prvom prijatí najsvätejšej Eucharistie viazaný aspoň raz do roka pristúpiť k svätému prijímaniu, najvhodnejšie vo veľkonočnom období.
Veriaci sa môžu zúčastniť na eucharistickej obete a pristúpiť k svätému prijímaniu v ktoromkoľvek katolíckom obrade. V nekatolíckom obrade je to dovolené len vtedy, ak nie je možnosť dostať sa ku katolíckemu vysluhovateľovi, ak je to z dôvodu pravého duchovného osohu, nehrozí nebezpečenstvo omylu alebo ľahostajnosti a Eucharistia sa tam vysluhuje pravým spôsobom.